Yediğiniz tüm ürünlerin üstünde yazıyor! Bakın ne anlama geliyor

Gastronomi Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Özge Seçmeler, ambalajlı ürünlerin üzerinde yazan kodların ne anlama geldiğini anlattı.

17.10.2019 16:24
Yediğiniz tüm ürünlerin üstünde yazıyor! Bakın ne anlama geliyor

Gastronomi Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Özge Seçmeler, ambalajlı ürünlerin etiketlerinin mutlaka okunması gerektiğini anlatarak, ürünlerin üzerinde yazan kodların ne anlama geldiğini belirtti. İşte Seçmeler'in o açıklamaları:

Yediğiniz tüm ürünlerin üstünde yazıyor! Bakın ne anlama geliyor

"Bazı işlenmiş gıdalarda insan sağlığını korumak için antimikrobiyal katkı maddeleri kullanılabilir ancak hiç katkı maddesi kullanılmaması gereken gıdalar da var. Örneğin, bal, tereyağı, çay ve şekerde katkı maddesi olmaz.

Yediğiniz tüm ürünlerin üstünde yazıyor! Bakın ne anlama geliyor

Etiketlerde yer alan katkı maddelerinin kısaltmalarını da açıklayan Dr. Seçmeler, "Etiketlerde, renklendiriciler E100-E180, koruyucular E200-E285, E330, antioksidanlar E300- E321, kalınlaştırıcı, jelleştiriciler E400- E495, tatlandırıcılar E950-E959 koduyla yer alıyor.

Yediğiniz tüm ürünlerin üstünde yazıyor! Bakın ne anlama geliyor

Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği'ne bağlı tebliğlerde de Avrupa Birliği'ne uyumlu olarak katkı maddelerinin kullanılabilecekleri ürünler ve kullanım limitleri belirlenmiştir." dedi.

Yorumlar (3)
BİGALI EM.TEKNİKER.:Tarım ve Orman Bakanlığımızın merekez ve taşra teşkilatlarında görevlerini yerine getirecek durumda Gıda Mühendislerimiz mevcut ancak kendilerinden yıllık kontrol ve denetimlerinin de dışına yani sahaya daha sık denetimlerini yapmalarını beklerim.Ancak bu denetimleri bölgesel olarak ta labaratuvar ortamınında bulunması kaçınılmaz olup işin doğrusu Gıda Kontrol Bakanlığının toplum sağlığı yönünden ayrıca kurulması zorunludur.
SİVASLI İBOCAN:Vatandaş fiyatına bakar,nerede o kodlar,tarihinin geçtiğinden dahi haberi olmaz...Kodları Tarım ve gıda yetkilileri araştırsın,emin olun sahtekarlıktan market rafları boş kalır...Organikmiş,suniymiş bunlar teselli,öyle kontrol diye ne yetkili var ,ne de araştıran...Yedin rahatsız olmadın,devam....
YORUMCU:hani ne açıkladı ki
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 29 Kasım 2020 Pazar 19:20:23