Türkiye'nin Yeni Tanıştığı Naylon Poşet Uygulaması, Birçok Ülkede Yıllardır Uygulanıyor!

Denizleri kirletip, doğaya zarar veren ve doğada çözülmesi en az 1000 yıl süren naylon poşetlerin kullanımının azaltılması için atılan adımlar, ülke gündemine bomba gibi düştü. Fakat Türkiye'ye yeni gelen naylon poşet uygulamasının, birçok ülkede yıllardır uygulandığı gerçeği de düşündürdü.

03.01.2019 11:15
1

HİNDİSTAN HALKI İÇİN NAYLON POŞET KULLANIMI UTANILACAK BİR ŞEY DEĞİL

Paylaş
HİNDİSTAN HALKI İÇİN NAYLON POŞET KULLANIMI UTANILACAK BİR ŞEY DEĞİL

Hindistan halkı, naylon poşetlerini alışverişten sonra çekmecelere sıkıştırmak yerine, içindeki ürünlerle beraber ortada bırakıyor veya duvarlara asıyor. Daha ince olanlarının, çöp poşeti olarak kullanıldığı ülkede, plastik poşet yasağı bölgeden bölgeye fark gösteriyor. Kutsal Ganj nehrinin 2 kilometre yakınına dahi naylon poşetle yaklaşılmamasını söyleyen birtakım yasaklar gibi.

2

ALMANYA'DA POŞETLER ÜCRETLİ

Paylaş
ALMANYA'DA POŞETLER ÜCRETLİ

Almanya'daki naylon poşet uygulaması, poşetlerin tamamen kaldırılmaması ve ücretli olması sebebiyle Türkiye'dekiyle benzer özellikler taşıyor. İnsanlar, poşetlerin ücretli olması sebebiyle, alışverişe çıkmadan önce evlerinden bez çantalar getiriyorlar. AB'nin kararına göre, poşet kullanımının daha da azalması için 2020 yılında naylon poşet ücretleri yükselecek.

3

İTALYA SEKİZ YILDIR BEZ ÇANTA KULLANIYOR

Paylaş
İTALYA SEKİZ YILDIR BEZ ÇANTA KULLANIYOR

İtalya halkı, 2011 yılından beri bez çantayla alışverişe çıkıyor. Vatandaşlar arasında ücret ödeyerek, naylon poşetten vazgeçmeyenlerin sayısı fazlaca olsa da, ülkenin büyük bir kısmı bez çanta tercih ediyor. Yasağa uymayan işletmeleri ise büyük para cezaları bekliyor.

4

FRANSA'DAKİ MARKET KASALARINDA NAYLON POŞET YOK

Paylaş
FRANSA'DAKİ MARKET KASALARINDA NAYLON POŞET YOK

Fransa'da süpermarket kasalarında naylon poşete rastlamak neredeyse imkansızken, sebze - meyve reyonlarında naylon poşet kullanımı bir süre daha devam etti. Ancak 2017'den itibaren o reyonlardan da kaldırıldı.

5

İNGİLTERE'DE YALNIZCA BÜYÜK MARKETLER YASAĞA UYMAK ZORUNDA

Paylaş
İNGİLTERE'DE YALNIZCA BÜYÜK MARKETLER YASAĞA UYMAK ZORUNDA

İngiltere hükümeti, süpermarketlerde uyguladığı ücretli poşet uygulamasına, küçük işletmeleri tabi tutmuyor. Hükümet, büyük marketlerde poşetlere konulan ücretler ile naylon poşet kullanımını yüzde seksen oranında azaltma peşindeyken, kasiyerler yasağın işe yaradığını, birçok müşterinin alışverişe bez çantasıyla geldiğini söylüyor.

6

NORVEÇLİLER, NAYLON POŞETTEN VAZGEÇEMİYOR

Paylaş
NORVEÇLİLER, NAYLON POŞETTEN VAZGEÇEMİYOR

Norveç halkı, bir poşet başına 10 cent ödemek uğruna, naylon poşetlerden vazgeçemiyor. Alışverişe bez çantalarıyla gelen insanlar, naylon poşet kullanan müşterileri izlerken hayret içinde kalıyorlar. Norveç'te naylon poşet kullanımı o kadar fazla ki, kişi başına 3 kilo plastik tüketildiği oluyor. Neyse ki kullanılan poşetlerin büyük bir kısmı, doğaya atılmak yerine, çöp poşeti olarak kullanılıyor.

7

ABD YASAĞA TAM ANLAMIYLA HAKİM DEĞİL

Paylaş
ABD YASAĞA TAM ANLAMIYLA HAKİM DEĞİL

Amerika Birleşik Devletlerinde halk, naylon poşetin doğaya verdiği zararları görmezden gelmeye devam ediyor. Her ne kadar eyalet ve kasabalarda naylon poşet kullanım oranı düşüş gösterse de, büyük şehirler naylon poşetten vazgeçemiyor. Ancak poşetlere biçilen ücretin yükselmesiyle, New York, Chicago ve Washington gibi büyük şehirlerde plastik poşeti kullanımı yüzde altmışa kadar düştü.

8

ÇİN'DE ÇEVRE KİRLİLİĞİ ÖNLENEMİYOR

Paylaş
ÇİN'DE ÇEVRE KİRLİLİĞİ ÖNLENEMİYOR

Naylon poşet kullanımının 2008'den beri yasak olduğu Çin'de, poşetlerin ücretli olması oluşan çevre kirliliğinin önüne geçemiyor.

Yorumlar (70)
MUHAMMET ÖZCAN.:Evet arkadaslar uvrupada vergi kesiyorlar.en fakir ülkelerde ücretlet türkiyeden pahali.
SEVGİ:Yuh be bi düştünüz poşet derdine bırakın artık ya bez çanta kullanmak bu kadarmı zor ya
KURDOĞLU MUSLİHİDDİN:Acaba avrupada poşetten devlet vergi kesiyormu
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 25 Eylül 2020 Cuma 00:52:13