Tarih Tekerrür Etti! 50 Yıl Önce İnönü de Yaşadı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, dün Ankara Çubuk'ta katıldığı şehit cenazesinde saldırıya uğradı. Gözler, eski CHP Genel Başkanı İsmet İnönü'nün, 50 yıl önce katıldığı bir cenaze töreninde uğradığı benzer saldırıya çevrildi. Peki o cenaze töreninde ne olmuştu? Gelin, hep birlikte bakalım...

22.04.2019 12:47
Tarih Tekerrür Etti! 50 Yıl Önce İnönü de Yaşadı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün Ankara'nın Çubuk ilçesindeki Akkuzu köyünde katıldığı şehit cenazesinde, bir grubun saldırısına uğradı. Bu saldırı görüntüleri, akıllara 50 yıl önce yaşanan benzer bir hadiseyi getirdi.

Tarih Tekerrür Etti! 50 Yıl Önce İnönü de Yaşadı

1969 yılında 6. Filo'nun gelişiyle başlayan Amerika karşıtı gösteriler ve Taksim'de yaşanan Kanlı Pazar hadisesi, Türkiye'yi oldukça gergin günlerin ortasında bırakmıştı. Toplumun arasında sinsice kol gezen kutuplaşma, gün geçtikçe daha da belirgin bir hal alıyordu.

Tarih Tekerrür Etti! 50 Yıl Önce İnönü de Yaşadı

O dönem CHP Genel Başkanlığını yürüten İsmet İnönü, 3 Mayıs 1969 yılında toplumun İslami kesimi tarafından sevilmeyen Yargıtay Başkanı İmran Öktem'in cenaze törenine katıldı. Cenazeye saldıran bir grup, Öktem için ''Allahsızın namazı kılınmaz!'' sloganları atarak, cenaze törenine engel olmaya çalıştılar.

Tarih Tekerrür Etti! 50 Yıl Önce İnönü de Yaşadı

Kalabalık grup, Yargıtay Başkanı Öktem'in cenaze namazının camide değil, mezarlıkta kılınması gerektiğini söyledi. İnönü, buna karşı çıktı ve cenaze namazının camide kılınacağını, aksinin ihtimal dahilinde bile olmadığını belirtti. İnönü'nün bu sözleri üzerine, öfkeli grup daha da kızışmaya başladı ve ortalık bir anda karıştı. İnönü, kalabalığın içinden çıkamaz duruma gelmişti...

Tarih Tekerrür Etti! 50 Yıl Önce İnönü de Yaşadı

Öfkeli grubun arasında sıkışıp kalan İnönü, bir adım dahi ileri gidemiyordu. Gerilimin iyice tırmandığı bir anda Tuğgeneral Nabi Alpartun tabancısını çekerek, ''Geleni vururum'' dedi ve İnönü'nün önüne geçerek, Genel Başkan'a kalabalığı yararak bir koridor açtırdı.

Tarih Tekerrür Etti! 50 Yıl Önce İnönü de Yaşadı

O dönem Türkiye'nin gündemine oturan bu olaydan sonra İnönü, ''Bu olaya parlamentonun el koyması lazımdır. Parlamento devlete ve anayasaya sahip çıkmalıdır.'' açıklamasını yapmıştı. Ankara'da, çoğunluğunu hukukçular ve üniversite öğrencilerinin oluşturduğu gruplar, yaşanan olayı kınamak için protesto yürüyüşleri gerçekleştirdi. Bu yürüyüşlerde Uğur Mumcu da vardı.

Yorumlar (25)
...........:HERKES KENDİ DOĞRUSUYLA YAŞIYOR GERÇEKLERİ GÖREN YOK ÇIKARIN AT GÖZLÜKLERİNİ GÖZÜNÜZDEN AÇIN KAPIYI ÇIKIN DIŞARI EĞER GERÇEKTEN GÖRMEK İSTİYORSANIZ GERÇEKLER HER ZAMAN AYNI BULUNDUĞU YERDE DURUYOR YETERKİ SİZ İSTEYİN
ASİ®:ŞEHİT, ana ve babası da dahil olmak üzere ne belli bir kişinin ne de bir zümrenin ya da partilerin şehididir. Şehit milletindir, tüm milletindir ve o milletten birilerinin, kim olursa olsun bu şehidin cenazesine katılmaya hakkı vardır, buna ne anası babası ne de şehitleri siyasete alet etmeye kalkışanlar mani olabilir. Olmak isterlerse onlarda ne hak hukuk ne insanlık ne de Allah sevgisi vardır, şehitlere saygısı zaten hiç yoktur. Siyasi oyunlara ortak edilecek bir tek “şehitlerimiz“ kalmıştı.
ABC:Peki dem3zler mi o zamn devlet erkanı birbirine saygıyı yitirmemişti kimse provokatörlere kardeşim deyip haklı bulmamıştı ordan adam gibi adamlar var di silahını çekip onların tek bi dikunusuna bile izin vermediler hep eski tekerrür ediyor zaten tüp kuyruklri diye hergün bağıranlar şimdi neden sebze meyve kuyruklarını konuşmuyor yada neden bu kadar kendi urettigimizi bu kadar pahalı yedigimizi biri cikipta sormuyor çok şey var konuşmak ama neyse gerçekten kutuplaşma bizim zararımız başka bişey değil yapılan çok yanlış olduğu kadar savunulması da ayrı bi mevzu anlayana...
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 27 Mayıs 2020 Çarşamba 00:06:16