HAMİLE KALAMAYANLARI BÖYLE HAMİLE BIRAKTI

19 Ocak 2018 Cuma
Her kadın anne olmak ve bebeğini taşımak ister. Ancak bazılarının vücut biyolojisi buna uygun olmayabiliyor ve çareyi modern ve alternatif tıpta arıyor. Ama kalpazanlar, çocuk sahibi olmak için her umuda koşan insanlarla resmen oynuyor. Buna benzer bir rezalet Gine'de yaşandı...
1
Hamile Kalamayanları Böyle Hamile Bıraktı
Gine'de hamile kalamayan kadınlara sahte bitkisel tedavi uygulayarak, kendilerini hamile zannetmelerine yol açtığı gerekçesiyle bir 'şifacı' gözaltına alındı.
2
Hamile Kalamayanları Böyle Hamile Bıraktı
N'na Fanta Camara'nın, hamile kalamayan kadınlara bitki kürleri ve ilaçlar vererek, kadınların karınlarının şişmesine ve hamile gözükmelerine yol açtığı belirtiliyor. Yaşları 17 ila 45 arasında değişen 700 kadının Camara'nın 'hamilelik tedavisi'nden etkilendiği belirtiliyor.
3
Hamile Kalamayanları Böyle Hamile Bıraktı
Sahte tedavi için hastalar kadına 33 dolar ödüyor. Ülkede aylık ortalama gelir 48 dolar. Polis, Camara'nın ayda binlerce dolar kazandığını tahmin ediyor. 'Şifacı' kadın ise sadece hastalara yardım etmeye çalıştığını söylüyor.
4
Hamile Kalamayanları Böyle Hamile Bıraktı
Protestoculardan biri BBC'ye yaptığı açıklamada "Bu kadını ilk görmeye gittiğimiz günden bu yana bir yıl geçti" dedi. "İlk ziyaretimiz sırasında istifra etmemize yol açan bitkisel kürler verdi. Bizim için iyi olduğuna bizi inandırdı. Biri bunu almaya devam ettiği zaman, karnı da şişmeye başlıyor. "Bir süre sonra, tekrar ziyaretine gittiğimizde, karnımıza dokunarak bizi muayene etti ve bize hamile olduğumuzu söyledi."
5
Hamile Kalamayanları Böyle Hamile Bıraktı
Camara'nın kendilerine doktora görünmemelerini tembihlediğini de söyleyen protestocu, hamile kaldıklarını öğrendikleri zaman şifacıya hediye olarak tavuk ve kumaşlar vermelerinin beklendiğini de söyledi. Bazı kadınların 12 ila 16 ay boyunca karınlarının şiş kaldığı belirtiliyor.
6
Hamile Kalamayanları Böyle Hamile Bıraktı
47 kadını muayene eden bir doktor, kadınların uzun dönemli sağlık sorunlarıyla karşı karşıya olduğunu söyledi. Camara ise, yanlış bir şey yapmadığını savunuyor.
7
Hamile Kalamayanları Böyle Hamile Bıraktı
Gine'nin başkenti Konakri'de Camara'nın tutulduğu polis merkezinin önünde 200'den fazla kadın, Salı günü protesto gösterisi düzenledi. Afrika'da geleneksel şifacıların tedavi uygulaması oldukça yaygın. Dünya Sağlık Örgütü 2006 yılında Afrikalıların yüzde 80'inin geleneksel tedavi yöntemleri uyguladığını açıkladı.
8
Hamile Kalamayanları Böyle Hamile Bıraktı
Gazetecilere yaptığı açıklamada, "(Kadınlara) rüyalarını gerçekleştirmeleri için yardım etmeye çok çalışıyorum ancak gerisi Allah'a kalmış" dedi. Mahkemenin Camara'yı yakın zamanda insanların hayatlarını tehlikeye atmaktan ceza vermesi bekleniyor.
YORUMLAR

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Diğer Galeriler