Eskişehir'de ortaya çıktı! Milattan önce 3 bin yıllarına dayanıyor

Eskişehir'deki arkeolojik kazılarda, milattan önce 3 bin yıllarına ait Anadolu'nun ilk şehir yapılanması ve 5 bin yıllık iskeletler bulundu.

12.08.2019 15:26
Eskişehir'de ortaya çıktı! Milattan önce 3 bin yıllarına dayanıyor

Eskişehir'in Seyitgazi ilçesindeki Küllüoba Höyüğü'nde yapılan arkeolojik kazılarda, milattan önce 3 bin yıllarına dayanan Anadolu'nun ilk şehir yapılanması gün yüzüne çıkarıldı.

Eskişehir'de ortaya çıktı! Milattan önce 3 bin yıllarına dayanıyor

Seyitgazi ilçesine bağlı Yenikent Mahallesi'nde Küllüoba kazı çalışmaları, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün izniyle 1996 yılında başladı.

Eskişehir'de ortaya çıktı! Milattan önce 3 bin yıllarına dayanıyor

Aradan geçen zaman içerisinde kazı alanında ilk tunç çağının kültürel özelliklerini ortaya çıkaran objelerin yanı sıra hayvan kemikleri ve yerleşim yerleri tespit edildi.

Eskişehir'de ortaya çıktı! Milattan önce 3 bin yıllarına dayanıyor

Kazılarda milattan önce 3 bin yılına uzanan taş sanduka ve çömlek mezar olmak üzere toplam 20 mezar alanı belirlendi.

5

5 bin yıllık şehir ortaya çıktı!

Paylaş
5 bin yıllık şehir ortaya çıktı!

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi ve Küllüoba Höyüğü Kazı Başkanı Doç. Dr. Murat Türkteki, kazı çalışmalarının yukarı Sakarya ovasının batısında ve oldukça verimli olan arazilerde sürdürüldüğünü söyledi. Kazı çalışmalarında milattan önce 3200'e tarihlenen tabakalanma olduğunu tespit ettiklerini ifade eden Doç. Dr. Türkteki, 5 bin yıl önce Anadolu'daki ilk şehirleşme yapılanmasının ortaya çıkarıldığını ifade etti.

6

Tarihin ilk insan sınıflandırması

Paylaş
Tarihin ilk insan sınıflandırması

Küllüoba Höyüğü Kazı Başkanı Doç. Dr. Murat Türkteki, bitişik nizam evlerden oluşan şehir yapılanmasında yönetici sınıfın ayrı ve daha büyük evlerde oturduğunun tespit edildiğini kaydederek şunları söyledi: "Burada avluya bakan, dış taraflarında savunma niteliği olan birbirine bitişik yapılardan bahsedebiliriz. Bu yapılar, kamusal yapıları da içeriyor. Dolayısıyla biz burayı, 'Yukarı Şehir' olarak adlandırıyoruz. Aşağı kısımda ise daha çok konut yapıları bulunuyor." "Bu da aslında, sosyal organizasyonun, sınıflaşmanın ve bir yönetici sınıfın burada var olduğunu gösteriyor. Bu sınıfların bir organizasyonu var. Burada biz özellikle yöneticilere ait bazı yapılar ortaya çıkardık. Bunlardan bir tanesi, 31 metre uzunluğunda ve 24 metre genişliğinde yönetici yapısı. O dönem için oldukça büyük ve anıtsal bir yapı."

7

İskeletler bulundu!

Paylaş
İskeletler bulundu!

İlk tunç çağına ilişkin yürütülen kazı çalışmalarında 20'ye yakın mezar bulundu. Mezarlarda hayvan kemiklerinin yanı sıra insan iskeletleri ortaya çıkarıldı. Titizlikle yapılan çalışmalarla çıkarılan iskeletler DNA incelemesine alınırken, sonuçlarının en az 1 yıl sonra alınacağı belirtildi. Kazı alanında bulunan 2 insan iskeletinin ardından çömlek mezar içerisinde 2-4 yaşlarında ve 13-14 yaşlarında iki iskelet daha bulduklarını kaydetti.

8

Hediyelerle gömüldüler!

Paylaş
Hediyelerle gömüldüler!

Alanın geri kalan kısmında ise çömlek mezarlar ortaya çıkarıldı. Çocuk gömülerinde ve diğer gömülerde ölü hediyelerine rastlanıldı. Özellikle gömülüş pozisyonlarında, anne karnındaki fetüs pozisyonu görüldü.

9

2.5 milyon zarife otu bulundu

Paylaş
2.5 milyon zarife otu bulundu

Çalışmalarda sadece mimari bulguları, çanak-çömleği veya iskeletleri değerlendirmediklerini anlatan Doç. Dr. Türkteki, hala tıp alanında kullanılan zarife otundan 2,5 milyon adet bulduklarını belirtti. Zarife otu bugün tıp alanında, aromatik olarak hala kullanılan bir bitki.

Eskişehir'de ortaya çıktı! Milattan önce 3 bin yıllarına dayanıyor

Bu yıl tamamlanan kazı çalışmalarında farklı üniversitelerden akademisyen ve doktora öğrencileri de yer aldı. Akademisyenlerin kendi uzmanlık alanlarında çalışmalarını sürdürdüğünü ve iskeletler üzerinden yaşam süreleri, hastalıkları ve beslenme alışkanlıklarının bile ortaya çıkarılacak.

Yorumlar (7)
AZİZ DOBRA:Bunlar geçmişe ışık tutacak dna testleriyle tarihinle ilgili bir çok soruya ışık tutacan bulgular aklınızın ermediği şeylere yorumlar yapmayın organik hoşaf makinenizi geliştirin siz
BULUT:boş işlerle uğraşıyorlar insanlar faydalı olacak işlerle uğraşsınlar adem aleyhiselamdan buyana ölenler hepsi toprağın altında kemikleri iskeletleri yeryüzüne çıkarıp kime faydası olcak sen bir teknoloji yap insanlara faydalı olsun boş işleri birakın çeytan bile olenden vazgeçen bunlar şeytandan bile beter eski nesil lerin ve kovimleri orenmek istersen kazmana gerek yok KURANI KERİM OKU
ADINIZI YAZIN:definecilere gözüken cinler bunlara neden gözükmüyor.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 29 Kasım 2020 Pazar 19:07:27