Bütün kadınların bilmesi gereken 6 savunma tekniği!

Ülkenin kanayan yarası haline gelen kadına şiddet durmuyor. Peki kadın olarak böyle bir durumla karşı karşıya kalırsak kendimizi nasıl savunacağız? İşte bu yazıda size tüm kadınların uygulayabileceği 6 teknik göstereceğiz.

06.12.2019 09:27
1

Öncelikle savunmasız yerleri ezberleyin!

Paylaş
Öncelikle savunmasız yerleri ezberleyin!

İnsan vücudundaki en savunmasız noktaları biliyorsanız saldırganın ne kadar güçlü olduğu önemli değildir. Gözler, burun, boğaz, göğüs, dizler ve kasık en savunmasız noktalardır.

2

En basit ve etkili hamle!

Paylaş
En basit ve etkili hamle!

Küçük parmağınızı ve yüzük parmağınızı bir elinizle, orta parmağınızı ve işaret parmağınızı diğeriyle tutun ve bilekleri ileri doğru bükün. Eğer saldırganın elini tutamıyorsanız köprücük kemiklerine işaret yüzük parmağınızla bastırın. Adem elması arasındaki bölgeye parmağınızla ya da yumrukla vurun. Bu hareketler saldırganı sersemletecek size kaçma fırsatı doğuracaktır.

3

Saldırı için en belirgin alan kasık!

Paylaş
Saldırı için en belirgin alan kasık!

Tüm öz savunma kursları bu alandaki amaçları önerir. Hamleyi bu bölge yaparsanız saldırganın etkisiz hale gelmesini sağlayacak kaçmak için yeterli zamanı kazanacaksınız. Eğer önden saldırıya uğradıysanız ve ellerinizi kaldıramıyorsanız, ellerinizi pelvisinizin önünde yumruk yapın. Bu, sizinle saldırgan arasında yeterli alanı sağlayacaktır. Sonra da alnınızı burnuna vurun. Daha sonra dizinizi bükün ve saldırganın kasığına vurun. Saldırganın uzaklaşmasını sağlayacaksınız.

Bütün kadınların bilmesi gereken 6 savunma tekniği!

Ayrıca kendinizi elle de koruyabilirsiniz. Sol kolunuzu düzeltin sağ elinizle saldırganın çenesine ve burnuna sağ elinizle basın. Ve kasığına kuvvetli bir darbe vurun.

5

Ellerinizi nasıl kurtarabilirsiniz?

Paylaş
Ellerinizi nasıl kurtarabilirsiniz?

Kolunu saldırganın baş parmağının yanına doğru çevir. Kolunuzu sıkıca tutuyorsa kolunuzu elinizden geldiğince çekin.

6

Eğer arkadan saldırıya uğrarsanız böyle kurtulun

Paylaş
Eğer arkadan saldırıya uğrarsanız böyle kurtulun

Saldırganlar sıklıkla arkadan saldırır, çünkü saldırıya uğrayan kişinin kollarını tutmanın en kolay yolu budur. Böyle bir saldırı durumunda öncelikle keskin bir viraj alın ve kafanızla saldırgana vurun. Daha sonra sertçe eğilin bacağını tutup sertçe çekin. Bu onun dengesini kaybetmesini sağlayacaktır.

7

Yan tarafınıza gelip saldırırsa!

Paylaş
Yan tarafınıza gelip saldırırsa!

Dövüş sanatlarının her biçiminde en travmatik saldırılardan biri dirsek darbesidir. Kavisli bir hareketle saldırganın yüz, çene veya burnuna dirseğinizle vurun. Daha sonra dirseğinizi karnına ve göğsüne vurun. Böylece saldırganın yönünün değişmesini sağlayacaksınız.

8

Duvara sıkıştırıldıysanız!

Paylaş
Duvara sıkıştırıldıysanız!

Saldırganların kurbanlarını köşeye sıkıştırmaya veya onları bir duvara itmeye çalışması sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bu durumda en savunmasız yerleri hatırlamak ve durumunuza bağlı olarak bunlardan birini uygulamak gerekiyor. Saldırganın elleri duvara doğru konumlanmışsa avucunuzu düzeltin yumruk haline getirin. Ve çenesine yumruk atın. Ancak en etkili ve en güçlü vuruşlardan biri kafanızın verdiği darbedir. Rakibinizden biraz daha alçakta olmak için çömelin. Hızlıca kalkın ve alnınızla çenesine vurun. Bu hareket saldırganın dikkatini dağıtacak ve size kaçma şansı verecektir.

Yorumlar (23)
İLKNUR:Bu bilgiler hayat kurtarır. Çok teşekkürler. Allah o duruma düşürmesin inşallah.
EROL YUCALAN:Tehdit ve tahrik edilen ,korunmasi icin müracaat eden kadinlara ve masum erkeklere derhal savunma egitimine alin arak kendilerini korumasini oğretilmelidir. Birde savunma aletleri taşima izni verilmelidir. Hatta kadinları güvenlikci statusune alinmalidir.
BEN BİLİRM:Bu ülkede övünerek biz Bu kader silah satik diyorsa bizler neyi tartışıyoruz trafikte adam hem en silah sarılıyor hem suçlu hem güçlü olyor bide bağırıyor ha ula sen bilyurmusun bek kimum da ben falanun adamıyum ya ışte ......
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 24 Eylül 2020 Perşembe 23:21:00