Bu deniz canlısını anlamak için bir defa bakmak yetmiyor! Denizin derinliklerinde yaşayan 7 şaşırtıcı hayvan

Masmavi rengi ve içimizdeki sonsuzluk duygusunu canlı tutan denizler, derinliklerinde öyle canlılar saklıyor ki, görünce insanda hem hayranlık uyandırıyor biraz da tüyleri ürpetiyor. İşte denizlerin altındaki bambaşka yaşamı gözler önüne seren o şaşırtıcı hayvanlar.

27.05.2020 10:01
Bu deniz canlısını anlamak için bir defa bakmak yetmiyor! Denizin derinliklerinde yaşayan 7 şaşırtıcı hayvan

Yeryüzünün yüzde 70'i suyla kaplı. Deniz diplerinin sırları henüz tam olarak çözülemese de bilmediklerimiz zamanla azalıyor. İşte bu derinliklerde yaşayan en şaşırtıcı 7 hayvan.

2

Barreleye balığı

Paylaş
Barreleye balığı

Bu gördüğünüz balık derinliklerde oldukça keyifsiz bir şekilde yüzüyor gibi görünse de yanılmışsınız demektir. Çünkü balığın gözleri tam olarak yukarı bakıyor. Kafasındaki şeffaf kalkanın içinde aşırı derecede ışığa duyarlı gözlerini görebileceğiniz barreleye balığının başının ön kısmındakiler de aslında gözleri değil burnu.

3

Deniz ayısı

Paylaş
Deniz ayısı

Water bear olarak bilinen bu deniz canlısı, isminin aksine 1 mm'den bile daha küçük. Deniz ayılarının en dikkat çeken özelliği ise tüm zorlu şartlara ayak uydurabiliyor olmaları. Bazı kaynaklar, deniz ayılarının uzayda bile yaşamlarını sürdürebileceklerini iddia ediyor. Mesela çok soğuk sıcaklıklardan çok yüksek sıcaklıklara kadar tüm sıcaklıklarda var olabiliyorlar. Ya da hayvanların dayanabileceği maksimum radyasyondan 1000 kat daha fazlasına karşı koyabiliyorlar.

4

Damla balığı

Paylaş
Damla balığı

Blobfish olarak bilinen bu deniz canlıları, denizlerin 900 metre kadar derinliğinde kendi başlarına yaşıyorlar. Yaşam alanlarının daha çok Avustralya ve Tazmanya açıkları olduğu biliniyor. Görsel olarak insanı bir parça korkutan bu şaşırtıcı canlının bir de 25 cm'ye kadar uzayabilmek gibi garip bir özelliği var.

5

Flamingo Tongue Snail

Paylaş
Flamingo Tongue Snail

Bu kabuklu deniz canlısı, üzerindeki muhteşem renk ve desenlerle dikkat çekiyor. Bu renk aslında kabuğuna ait değil, kabuğunun üzerindeki ince tabakada yer alıyor. Çünkü saldırıya uğradıklarında bu tabakadan tamamen kurtuldukları biliniyor.

6

Aksolotl

Paylaş
Aksolotl

Denizin dibinde de olsa aşırı şirin bu canlının ismi aksolotl. Yüzünüzde tebessüm oluşturan aksolotl iç organları da dahil olmak üzere kaybettiği tüm organlarını yenileyebilmek gibi bir özelliğe sahip.

7

Comb Jellies

Paylaş
Comb Jellies

Rengarenk tüylere sahip olan bu ilginç deniz canlısı, mikroskobik bitkiler ve küçük deniz hayvanları ile besleniyor. Tüylerini kendini suda ileri doğru itmek için kullanıyor ve sırtında özel ışık üretebilen hücreler bulunuyor.

8

Dugong

Paylaş
Dugong

Deniz devesi olarak bilinen dugongların boyu yaklaşık 3 metreye, kiloları ise 300 kilograma kadar çıkabiliyor. Nesilleri tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olsa da şimdilik Doğru Afrika, Kızıl Deniz, Güneydoğu Asya kıyılarında yaşadıkları biliniyor.

Yorumlar (2)
VATANDAŞ:3 numara labne reklamındaki yaratık değil mi la sdlfjkghlkdsfhg
ROK:4 numara rize li
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 15 Temmuz 2020 Çarşamba 15:22:47