Balıkçıları korkutan av! Atlas Okyanusu'nu geçti ilk kez Antalya'da görüldü

Antalya Limanı açıklarında gece kolyoz balığı avlamaya giden amatör balıkçıların oltasına 60 metre derinlikten bir yılan balığı türü takıldı. Balığı güverteye çeken balıkçılar, 'zehirlidir' düşüncesiyle korkup başına basarak öldürmek zorunda kaldı.

12.07.2019 15:38
Balıkçıları korkutan av! Atlas Okyanusu'nu geçti ilk kez Antalya'da görüldü

Prof. Dr. Gökoğlu, balıkçıların, görüntüsü ve renkleri nedeniyle farklı bir tür olduğunu düşünerek kendilerine ulaştırdığı balığın, Antalya'da ilk kez görülen "pisodonophis semicinctus" türü olduğunu belirlediklerini kaydetti.

Balıkçıları korkutan av! Atlas Okyanusu'nu geçti ilk kez Antalya'da görüldü

Eğerli yılan balığının, Antalya Limanı açıklarındaki gece avında yaklaşık 60 metre derinlikte yakalandığını belirten Prof.Dr. Gökoğlu, balıkçıların, "zehirli olabilir" düşüncesiyle kafasını ezerek öldürdüğünü aktardı.

3

Akdeniz nadir görülüyordu!

Paylaş
Akdeniz nadir görülüyordu!

Balığın Türkiye kıyılarında daha önce sadece İskenderun Körfezi'nde yakalandığını dile getiren Prof. Dr. Gökoğlu, " Atlantik okyanusu orjinli bir balık. Bilimsel dünyaya Antalya'da da yakalandığını bildirdik. Akdeniz'de nadir görülen türlerinden biridir.

4

Öldürdükleri için üzüldüm..

Paylaş
Öldürdükleri için üzüldüm..

İnsana herhangi bir zararı yoktur, balıkçılar korkup öldürdüğü için üzüldüm. Üstündeki siyah benekler eğeri andırdığı için eğerli yılan balığı diye geçiyor. Eti yenebilir. Zeminde yaşayan bir balık. Kendini çamura gömüp burnunu dışarıda bırakarak yaşayan bir tür. Karanlıkta aktif olurlar. Bize gelen yılan balığı 86 santimetre ve 570 gram ağırlığındaydı." diye konuştu.

5

Müzede sergilenecek

Paylaş
Müzede sergilenecek

Bu balıkların Antalya'da bulunmasının deniz ekosisteminin çeşitliliği açısından çok güzel olduğunu dile getiren Prof.Dr. Mehmet Gökoğlu, "Antalya'da tahmini 550-600 balık türü bulunuyor. Bir balık türünü daha bildireceğiz. Biliyorsunuz Kızıldeniz orjinli 64 balığı daha Antalya'da görüntülemiştik. " dedi. Prof.Dr. Gökoğlu, gerekli bildirim ve incelemelerin ardından balığı Kepez Belediyesi'nin şehir müzesinde sergileyeceklerini bildirdi.

Yorumlar (13)
YAZIK:Daha önce görmediği bilmediği canlıları öldürmek mantığı bizim insanımıza has bir özellik herhalde
ROVASATA DURSUN:GEMILERI BILMEYEN SINTINEYI NE BILIR COGU GAYIGA BINMEMISTIR GAYIK SANANLAR NE BILIR GEMIYI YUK GEMILERI KONTEYNER GEMILERI NEKADAR ZEHIRLI CANLI VARSA GETIRIYOR. Sintinesinde BILMEYENLER NEGATIF VERMIS OGRENIN CAHILLIK BITIRDI BIZI KITAP OKUYUN ARASTIRIN HANGI SANATCININ HANGI DONU GIYDIGINI ARASTITIRACAGINIZA BIRAZDA BASKA SEYLERI ARASTIRIN ULEN Ziptirikler
MUHAMMET:gemi sintineye su almaz gemi balans tank larına su alır. sintine makina dairesin en alt katında içinde bolca boru ve pompa devresi bulunan üstü yürüme yplu olan bölümdür
0 3
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 26 Mayıs 2020 Salı 00:17:44