Anatomi okuluna ceset satamayınca yüzlerce cinayet işlediler! İşte tarihe karışmış birbirinden ilginç 10 meslek

Tuvalet uşaklığı, fare yakalayıcılığı, uyandırıcılık... İşte tarihe karışmış birbirinden ilginç 10 meslek.

09.10.2019 10:27
1

Ceset hırsızlığı

Paylaş
Ceset hırsızlığı

19. yüzyılda, tıp okullarına ceset satmak için korkunç cinayetler işlendi. William Burke ve William Hare isimli iki adam, sırf Edinburgh'da bulunan özel bir anatomi okuluna ceset satmak için yüzlerce masum insan öldürdü. Ticaret uğruna kan dökmekten çekinmeyen bu iki kişi, ceset hırsızlığı mesleğinin kurucuları olarak kabul edilir.

2

Fare yakalayıcılığı

Paylaş
Fare yakalayıcılığı

Fare yakalayıcıları, yerleşim yerlerinde kol gezen hastalık taşıyıcı kemirgenleri yakalamakla yükümlüydüler.

3

Bilgisayar kadınlar

Paylaş
Bilgisayar kadınlar

Bilgisayarlar yaygınlaşmadan önce 'bilgisayar' bir cihaz değil, bir unvandı desek? Evet, yanlış okumadınız. Unvanı 'bilgisayar' olan kadınların görevleri ise, sesleri ve görüntüleri elle sayısal hale getirmekti.

4

Okuyucu

Paylaş
Okuyucu

Eskiden, özellikle fabrika gibi yorucu işlerde, işçiler tezgahlarında çalışırken, yüksek bir platforma oturmuş bir kişi onlara gazete ya da edebi eserlerden bölümler okurdu.

5

Tuvalet uşaklığı

Paylaş
Tuvalet uşaklığı

Bir dönem İngiltere'de, kralın tuvaletini yapmasına yardımcı olmakla yükümlü olan bir meslek dalı vardı: Tuvalet uşaklığı... Kulağa berbat gelse de, bu kişiler sırf krala yakın kişiler sayıldığı için halk arasında saygıdeğer insanlar olarak görülüyordu. Görevleri arasında, kral için bir lazımlık, su ve havlu taşımak, bir de kralın yeme düzenini ve bağırsak hareketlerini takip etmek vardı.

6

Dişçi berberler

Paylaş
Dişçi berberler

Berberler, çok önceki dönemlerde, yalnızca saç kesmek konusunda uzman değildi. Dişi ağrıyan bile berbere gelir, şifa bulurdu.

7

Labut yerleştiriciliği

Paylaş
Labut yerleştiriciliği

Eskiden, bowling oynarken devrilen lobutları yerleştirmek bir meslekti. Ancak, 1936 yılından itibaren bu meslek tarihe karıştı, çünkü labutları eski haline getirecek bir sistem geliştirildi.

8

Buz kırıcılığı

Paylaş
Buz kırıcılığı

Buzdolabına sahip olmak, önceki yıllarda adeta bir lükstü. Evinde buzdolabı olmayanlar, yiyeceklerini, buz kırıcılarının, buz tutmuş göllerden edindiği buzların arasında muhafaza ederdi.

9

Baca temizleyiciliği

Paylaş
Baca temizleyiciliği

Tam olarak tarihe karışmamış bir meslek olan baca temizleyiciliği, Victoria Dönemi İngilteresi'nde adeta bir dramdı. Çünkü, ufak tefek olup bacalara daha rahat girebildikleri için bu işle genelde çocuklar meşgul olurdu. Genellikle fakir ailelerin çocukları olan bu işçiler, ilerleyen yıllarda solunum yönünden birçok sağlık sorunu yaşardı.

10

Uyandırıcılık

Paylaş
Uyandırıcılık

Şimdilerde, telefonlarımızda basit bir şekilde halledebildiğimiz çalar saat özelliği, o dönemlerde parayla yapılıyordu. Erken kalkmak isteyen insanların en büyük yardımcıları, söylenilen saatte evin önüne gelip cama nohut ve bezelye taneleri atan veya tıklayan uyandırma işçileriydi.

Yorumlar (18)
ÖF:Daha ne kadar saçmalık var?
HELP:öznur hanım benim arkadaş gazetecililk mezunu iş bulamıyor, bir el atsanız
ASD:iyi bakalım. güzel olmuş. berberler sanırım diş cekermiş sadece bu arada
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 29 Kasım 2020 Pazar 20:11:02