3.700 Yıllık Keşif! Doğum Sırasında Ölen Kadın ve Bebeği Bulundu!

Mısır'ın güneyindeki Asvan yakınlarında ortaya çıkarılan 3.700 yıllık mezarın içinde bir kadın ve fetüsü bulundu.

21.11.2018 09:43
3.700 Yıllık Keşif! Doğum Sırasında Ölen Kadın ve Bebeği Bulundu!

Kom Ombo tapınağında çalışan Mısırlı arkeologlar, yaklaşık 3.700 yıl önce ölen hamile bir kadının mezarını ortaya çıkardılar.

3.700 Yıllık Keşif! Doğum Sırasında Ölen Kadın ve Bebeği Bulundu!

Araştırmacılar, 25 yaşında olduğuna inanılan kadının, doğum için girdiği çukurda öldüğünü ortaya çıkardı. Bebeğin iskeleti, annenin pelvis bölgesinde bulundu ve "baş aşağı" pozisyonda duruyordu. Bu da hem anne hem de çocuğun doğum sırasında ölmüş olabileceğini düşündürüyor.

3.700 Yıllık Keşif! Doğum Sırasında Ölen Kadın ve Bebeği Bulundu!

Annenin kalıntılarına yapılan ön analizler, kadının pelvisinde, yanlış bir şekilde kaynaşmış bir kırık sonucu ortaya çıkan yanlış hizalamayı ortaya çıkardı. Bu anormalliğin ölümle sonuçlanan doğum sancısı sırasında sorunlara neden olması mümkündü. Annenin iskeleti kasılmış bir pozisyonda gömülmüştü ve deri bir örtü ile sarılmıştı. Öbür dünyaya yolculuğu için yanına iki çömlek bırakılmıştı.

3.700 Yıllık Keşif! Doğum Sırasında Ölen Kadın ve Bebeği Bulundu!

Bir tanesi, yıllar boyu kullanılmaktan eskimiş ve güzel bir şekilde yapılmış küçük bir Mısır kavanozu idi. Diğeri ise Nubia stilini takip eden bu göçebe topluluklar tarafından üretilen kırmızı cilalı bir yüzey ve içi siyah olan ince bir çömlekti.

Yorumlar (21)
FANİ:Ben keyfi olarak yapilan sezeryana karşıyım.Nerden biliyorsun acaba bu konuda bilgisiz oldugumu.Tıbben gerekliyse tabiki yapilir.Ama herkesin kendi tercihidir saygı duyarım.Sezeryanla dogumda suni sancı verilmiyor keyfi ise bebegin alinacagı tarih bile belli kimse sanciyi beklemiyor.
SAMSUNLU ADEM:Vay anasını 3700 yılla dalga geçiyorlar ne bilimmiş hepsi yalan palavra 3700 yılda her şey yok olur
TECRÜBE:Yuh a bakarsak sanki 3 çocuk annesi kendisi. Sezeryan tabiki gerekli ama en son çare. Doktorlar görevini tam olarak ifa etmiş olsalardı 1000 doğumdan saadece 1 tanesi belki sezaryan olacaktı. Bilmeden konuşmanı tavsiye etmem ayrıca tecrübe ve deneyim herşeyin üstünde gelir .
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 03 Ağustos 2020 Pazartesi 17:13:01