3 bin yıl sonra keşfedildi! Hiçbir depremden hasar görmedi

Erzurum'da 2 bin 500 rakımda bulunan demir çağından kalma Kartal Kalesi 3 bin yıl sonra ilk kez keşfedildi.

03.10.2019 11:05
1

Tepesinde kartallar uçuyor diye 'Kartal Kalesi' diyorlar

Paylaş
Tepesinde kartallar uçuyor diye 'Kartal Kalesi' diyorlar

Erzurum'a 40 kilometre uzaklıkta Yakutiye İlçesi Güngörmez Mahallesinin eteklerinde 2 bin 500 metre rakımda bulunan kale, ilk kez Erzurum Müze Müdürlüğü tarafından keşfedildi. Mahallede keşfedilen 4 kalenin en büyüğü olan ve tepesinde kartallar uçtuğu için köylüler tarafından 'Kartal Kalesi' olarak adlandırılıyor. Kalenin taşlarının her biri yaklaşık 1.5 ton ağırlığında. Kalenin önünde Erzurum bölgesinde eşine rastlanmamış şekilde düşman saldırılarına karşı inşa edilmiş hendek bulunurken kaleye ulaşmak isteyen vatandaşlar ise 600 metre uzunluğunda ki dik yamaca tırmanıyor.

2

Demir çağı dönemine ait!

Paylaş
Demir çağı dönemine ait!

Kaleyi yerinde inceleyen Erzurum Müze Müdürü Hüsnü Genç, kalenin demir çağına ait olduğunu düşündüklerini belirterek, "Kalemiz köy güzergahının son kısmında bulunuyor. Coğrafi olarak çok korunaklı bir bölgede yer alıyor. Kale yapım tekniği ve özellikleri açısından demir çağı dediğimiz döneme ait olduğunu gösteriyor. Mimari olarak çift sur tekniği ile yapıldığını görüyoruz. Ayrıca önünde hendek bulunan bu kale Erzurum çevresinden görülen diğer kalelere benzemiyor" şeklinde konuştu.

3

Öyle sağlam ki hiçbir depremde hasar görmedi!

Paylaş
Öyle sağlam ki hiçbir depremde hasar görmedi!

Genç, kalenin 1.5 ton ağırlığında ki taşlarla yapılmasından dolayı günümüze kadar hiçbir depremde hasar almadığını kaydederek "Kiklopik dediğimiz düzgün olmayan taşların sanduka tarzı çift örgüyle yapılıp ve sağlamlık vermesi adına girintiler oluşturup bugünün mimari tabiri ile kolon ve sütun tarzı kullanılarak yapılan bir kale. Yaklaşık 10 metreye ulaşan 3 bin yıldır sağlam şekilde günümüze gelmiştir. Taşları yaklaşık 1.5 ton ağırlığında. Kalenin günümüze kadar gelen depremlerde her hangi bir hasar görmeden sağlam kaldığını görüyoruz. Kalenin doğu kısmı ana kayanın üstüne uçurumun kenarına kurulmuş bunun amacı dışarıdan gelen saldırılara karşı korunaklı olması. Bunun için zamanın da yoğun emek harcanmış" açıklamalarında bulundu.

4

Köyde toplam 4 kale var!

Paylaş
Köyde toplam 4 kale var!

Güngörmez Mahallesi Muhtarı Baki Uludağ ise kalenin turizme kazandırılmasını istediklerini ifade ederek" Biz buraya kartal kalesi diyoruz. Toplamda köyümüzde 4 kale var. Biz bunların zamanında neden yapıldığını merak ediyoruz ve öğrenmek istiyoruz. Biz buraya sahip çıkılmasını ve turizme kazandırılmasını istiyoruz. Burayı definecilerden korumak istiyoruz" dedi. 3 bin yıl sonra keşfedilen kale Erzurum Müze Müdürlüğü Arkeologları tarafından incelemeye alındı.

Yorumlar (4)
OKTAY:şimdiye kadar kalmamistir
ADINIZI YAZIN:tarım bakanıda işletme fakültesi mezunuymuş bu ülkede binlerce ziraat mühendisi işsizken hayatında bir arpa tanesi ekmeyin zat bakan olmuş mısırda taban fiyat 1150 diye çifçiye müjde veren bakanın tarım kredi kooperatifinin 1100 liradan mısır aldığınıda bir3000 yıl sonra ancak fark ederler heralde bu arada geçen yıl daha yüksekti maliye bakanının başarılı çalışmalarından dolayı gibre iki katına çıkarken fiyatlar daha aşağı düştü velhasıl hayaldi gerçek oldu.
EHUE:3bin yılda bir kafayı yukarı kaldırıp baktılar demek ki
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 29 Kasım 2020 Pazar 20:15:01